Práce na rodičovské dovolené vám může dodat nejen sebevědomí, ale i finanční stabilitu.

Jaké jsou možnosti?

Práce a rodičovský příspěvek – jde to dohromady?

Přesto, že jste se rozhodla pracovat, dá se předpokládat, že stojíte o zachování rodičovského příspěvku. Ten se přiznává, když je zajištěná osobní, celodenní a řádná péče o dítě. Jeho celková výše je 220 000 Kč a je jen na vás, zda se rozhodnete jej rozložit do dvou, tří nebo čtyř let.

Tedy pokud svému dítěti zajistíte celodenní péči (je jedno, zda díky službám jesliček, babiček nebo chůviček), můžete si i během rodičovské dovolené přivydělávat.

Lze pracovat u stávajícího zaměstnavatele?

Nechcete začít s ničím novým, ale ráda byste pracovala pro stávajícího zaměstnavatele?

I taková možnost zde je, je však třeba se dohodnout se zaměstnavatelem na jiné pracovní náplni či na úpravě úvazku. V případě, že byste zůstala na stejné pozici, na plný úvazek, došlo by k ukončení rodičovské dovolené.

Když chcete pracovat více

Pokud chcete pracovat více než jen na zkrácený úvazek, zvažte podepsání dohody o provedení práce. V případě dpp pro matky na rodičovské dovolené platí stejné podmínky jako pro ostatní. Tedy, že na tuto dohodu lze odpracovat 300 hodin. Výdělek do výše 10 000 Kč měsíčně nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění. Pokud budete vydělávat jen u jednoho zaměstnavatele, vyhne se vám i srážková daň.

Vlastní podnikání – jaké jsou povinnosti?

Mnoho maminkám se v průběhu mateřské či rodičovské dovolené v hlavě urodí podnikatelský plán. Další možností přivýdělku tedy je podnikání.

V takovém případě, počítejte s tím, že je nutné odvádět zdravotní a sociální pojištění, které se vypočítává z hrubého zisku. Možná se vám bude hodit informace, že první rok sice nemusíte odvádět zálohy na pojistné, to je ale třeba zpětně doplatit. Pokud by váš hrubý zisk byl nižší než 63 685 Kč ročně, povinnost účastnit se sociálního pojištění vám nevzniká. Současně máte nárok na základní slevu na dani na poplatníka. Je tedy možné, že výsledná daň z příjmu vyjde na 0 korun.

Jaká možnost přivýdělku na rodičovské dovolené vám je příjemnější?