V České republice se nenajde zřejmě nikdo, kdo by se nesetkal s názvem Sazka. Jméno této největší a nejstarší české loterijní společnosti slyšel jistě každý z nás, bez ohledu na to, zda si sám někdy vsadil nějaký tiket, či setřel stírací los. Sazka loterie mají u nás neobyčejně dlouhou tradici, což potvrzuje dominance loterie Sportka, trvající již od roku 1957.

Loterie, losy a sázky lákají čím dál více lidí. Podle Americké studie sází nějakou formou dokonce každý druhý dospělý. Jedná se o vysoké číslo, ale je třeba si uvědomit, že jsou v něm zahrnuty také sportovní sázky a další produkty, ve kterých se hraje o peníze.

V Česku sází menší část populace, ale i přesto si nějaký ten tiket zakoupí téměř každý třetí. Největšímu zájmu sázejících se těší právě Sportka, dále pak loterie Šťastných 10 nebo třeba Eurojackpot. Čím dál oblíbenější je rovněž kurzové sázení a evidentní je i zájem hráčů o online casinové hry jako jsou ruleta, blackjack nebo hrací automaty. Ve všech těchto odvětvích Sazka nabízí své online produkty, ale pouze v loteriích se dá mluvit téměř o monopolu.

Fortuna a její nové loterie: konkurence pro Sazku

Donedávna u nás neměla Sazka zejména na poli loterií vážnou konkurenci. Každý, koho lákalo zkusit štěstí v loterii, neměl příliš na výběr a musel sáhnout po pestrých loterijních produktech společnosti Sazka. V letošním roce došlo ale ke změně, když na trh online loterií vstoupil nový hráč.

Dominanci Sazky se nově snaží narušit nové online loterie od Fortuny. Tyto číselné loterie spustila Fortuna teprve v letošním roce (2020) a hned si získaly řadu fanoušků, protože oproti tradičním loteriím se v mnohém liší.

Online loterie Fortuny mají na rozdíl od Sportky nebo Eurojackpotu několik výhod. To, co se českým sázkařům líbí nejvíce, je možnost vyhrát v podstatě kdykoli. Loterie totiž běží nonstop, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Stačí mít mobil, připojení k internetu a můžete si vsadit. A na výhru nemusíte čekat několik dnů – výsledky budete znát vždy už do pár minut.

Zatímco slosování Sportky probíhá 2x týdně, třeba Lucky Six, jedna z nejpopulárnějších online loterií od Fortuny, se losuje každé 3,5 minuty. A sázkařům připadá představa, že si teď vsadí a za 4 minuty jim už bude přistávat výhra na účtu, samozřejmě lákavá.

Zvítězí Sazka nebo Fortuna? To ukáže čas

Ačkoli jsou online loterie Fortuny zábavné, těžko říct, zda to bude na tradiční Sportku stačit. Stále existuje mnoho hráčů, kteří dávají přednost papírovému tiketu a raději si vsadí na pobočce nebo v trafice. Takovou možnost Fortuna nabízí jen u několika málo loterií.

Je také možné, že hráče na loteriích Fortuna láká nízká cena za tiket (od 20 Kč) a bonus pro nové hráče (400 Kč), a že jakmile sázkaři svůj vstupní bonus prosází, postupně se vrátí zpět k loteriím od Sazky. Jaká bude ale realita, ukáže až čas.

18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

foto: shutterstock