Vláda ČR přijala změnu zákona o minimální mzdě, a ta se s účinností od 1. ledna 2020 zvyšuje základní sazba minimální mzdy o rekordtní částku 1 250 Kč. Přesněji řečeno o 7,50 Kč na 87,30 Kč za hodinu.

Minimální mzda v roce 2020 tak vzroste ze 13 350 Kč na 14 600 Kč. Ruku v ruce s minimální mzdou jde takzvaná zaručená mzda, která se tak také zvyšuje.

Jak název napovídá, zaručená mzda, zaměstnancům v určitých oblastech zaručuje minimální výši příjmu, a to podle odpovědnosti, složitosti a náročnosti výkonu práce.

Zaručená mzda se vztahuje na zaměstnance organizací a firem, ve kterých není uzavřena kolektivní smlouva a nejsou sjednány mzdové podmínky v kolektivní smlouvě. Dělí se do celkem 8 skupin.

1. Do první skupiny patří například švadlena drobných úprav, doručovatel zásilek, pomocník v kuchyni, uklízečka, nosič zavazadel a další.

2. Do druhé skupiny patří například pokojská, asfaltér,  sanitář, kopáč a další.

3. Do třetí skupiny patří například barman, číšník, instalatér, zedník, klempíř, holič a další.

4. Do čtvrté skupiny patří například všeobecná zdravotní sestra, porodní asistentka, kuchař specialista nebo průvodce s tlumočením a další.

5. Do páté skupiny patří například mistr, dispečer, personální a mzdová účetní, řidič, záchranář a další.

6. Do šesté skupiny patří například správce sítí, tvůrce IT systému, obchodní referent, projektant náročnách staveb a další.

7. Do sedmé skupiny patří například zubař, lékař, farmaceut, programátor, expert na marketing a další.

8. Do osmé skupiny patří například špičkový vědecký pracovník, makléř na finančním a kapitálovém trhu a další.