„delegace“, „motivace“, „time-management“, „týmová práce“ jako něco na jednu stranu krásného, na druhou stranu však nedosažitelného? Pokud se opakovaně nacházíte v situaci, kdy od svých podřízených či kolegů přebíráte nedokončené úkoly, či dokonce tyto úkoly raději zpracováváte sami, protože to je „jediné funkční řešení“, je nejvyšší čas zajímat se o možnosti zdokonalení vlastního „manažerského já“.

Soft-skills (nebo také měkké dovednosti) na první pohled klamou. Mnoho lidí žije v přesvědčení, že se jedná o něco nepotřebného, zbytečného, co se nás naučí sám život apod. Opak je ale pravdou. Ano, na „soft-skills“ je navázáno spoustu pochybných metod, může je školit prakticky kdokoliv. Pokud se však obrátíte na odborníky a zkušené manažery, kteří tyto metody sami uplatňují v práci, Váš pracovní život a zprostředkovaně i osobní život dosáhne nových rozměrů.

Pojďme si ukázat jeden příklad z praxe. My jsme si tento příklad vypůjčili z knihovny univerzity v Harvardu v USA.

Tento příklad je o mladém muži ze Skotska, který udělal z jedné malé, nepříliš prosperující a nepříliš známé firmy ve Velké Británii udělat jednu z největších firem svého druhu na celém světě, která se do jeho odchodu na penzi pravidelně umísťovala na předních místech nejhodnotnějších značek. Tento mladý muž se jmenoval Alex Ferguson, mezi jeho úspěchy patřilo úspěšné vedení jednoho ze skotských fotbalových klubů (nic víc). Poté, co Alex Ferguson dostal šanci vést fotbalový klub Manchester United, v té době nepříliš úspěšný klub britské Premier League, zavedl hned několik změn:

  • pečlivě si vybral své asistenty a konzultanty, převážně stávající zaměstnance klubu
  • delegoval maximum věcí na své kolegy
  • zaměřil se na stávající členy týmu, včetně dorosteneckých celků
  • zavedl systém pečlivých příprav na fotbalové zápasy

O tom, kam tyto změny vedly nemusíme dlouze psát, o Alexi Fergusonovi a jeho éře v Manchester United toho bylo napsáno mnoho. Co je však důležité, tento trenér dokázal maximálně vytěžit potenciál stávajících pracovníků klubu. I díky němu, svět dnes zná jména jako David Beckham, Ryan Giggs, Paul Scholes apod.

Manchester United nikdy nebyl z těch fotbalových klubů, který by utrácel velké peníze za posily, i přesto to v době éry Alexe Fergusona byl jeden z nejúspěšnějších fotbalových klubů na celém světě.

Co Vás při čtení článku z Harvard Business Review otištěného v březnu 2013 zaujme, je fakt, že hráči Manchesteru United, byli vždy skvěle připraveni fyzicky i mentálně. Všichni na hřišti věděli, jak změnit styl hry v jednotlivých fázích zápasu. Různá taktika byla pro situace, kdy klub prohrával o gól 20 minut před koncem, jiná pokud prohrával o 1 gól 5 minut před koncem apod. Všechno toto se dělo automaticky, hráči se drželi instrukcí, které jim byly dlouhodobě vštěpovány v přípravě.

Pokud 1 muž bez velkých předchozích zkušeností dokázal z „provinčního“ fotbalového klubu udělat jeden z nejúspěšnějších klubů historie, jak může lepší management lidí, času apod. změnit Vaši firmu či Vaši kariéru v příštím roce, 5 letech apod.? Přijďte se to dozvědět na školení soft-skills do společnosti ICT-PRO.