Zářným příkladem jsou USA, kde je peněženka vybavena kreditní kartou standardní záležitostí. Jak jsme na tom v Česku? Mnozí si stále pletou kreditní kartu s tou debetní. Přitom kreditní karta nabízí mnoho výhod.

Jaký je mezi nimi rozdíl a jak spatřila kreditní karta světlo světa?

Jak vznikla kreditní karta?

Jaká je historie kreditní karty? První dostupná kreditní karta byla vydána v USA v roce 1914 společností Western Union Telegraph Company. Tehdejší kreditní karta nabízela svému uživateli možnost telefonovat a zasílat telegramy, vyúčtování uživateli přišlo na konci měsíce, kreditní karta byla tehdy formou věrnostní úvěrové karty.

Vznik kreditních karet jak je známe dnes, začal ale o pár desítek let později v roce 1949, kdy jistý Frank McNamara pozval přátele do restaurace. Před odchodem do restaurace si však převlékl oblek a ve starém obleku zapomněl peněženku. Majitel restaurace nabídl Frankovi zaplatit útratu až na konci měsíce. To byl první impuls k vzniku kreditní karty.

Frank McNamara poté založil klub, který vydával svým členům úvěrové karty pro placení v restauracích. V roce 1950 přišla první kreditní karta Diners Club Card, která byla průlomem ve světě placení. Diners Club karta byla současně také první platební kartou, která se uchytila v Československu.

Začátky kreditní karty v Česku

Pokrok v podobě kreditní a charge karty přišel do Česka o mnoho let později. Až v roce 1998 došlo k zahájení činnosti českého zastoupení již zmiňovaného Diners Clubu, které začalo nabízet svou charge kartu. Ihned poté nabídla charge kartu Česká spořitelna, karta byla ale pouze pro hrstku vyvolených.

Pro kreditní karty nastala dlouhá cesta. Oblíbenost kreditních karet u Čechů stoupala velmi pozvolna a spíše se setkávala s nepochopením. Banky vývoj kreditních karet podcenili a jejich nezájem ještě podporovaly vysoké náklady, které s rozvojem karet souvisely. Na počátku 90. let tak až 90 % z obratu, při kterém byla použita platební karta, tvořily karty vydané v zahraničí.

Jak jsme na tom s používáním karet nyní?

V současné době ale obliba kreditních karet u Čechů roste, uvědomují si výhody, které karta s sebou nese a zvyšuje se také tzv. finanční gramotnost. Zajímavostí, která v Česku aktuálně nastala, bylo tzv. karetní ticho. Během hokejových utkání na Mistrovství světa v ledním hokeji, kdy na ledově ploše nastoupili naši, totiž razantně ubylo kreditních transakcí. Konkrétně šlo o pokles užívání platebních karet i množství výběrů z bankomatů.

Proč používat kreditní kartu?

Kreditní karta je dobrý pánem, pokud jí umíte správně používat. Jaké jsou její hlavní výhody? Kreditní karta je jediným druhem úvěru, kdy nemusíte platit úroky, pokud peníze vrátíte čas. Díky kreditní kartě máte k dispozici určitý obnos a při platbách sbíráte výhody či šetříte. Velkou roli pro kreditní karty hraje také bezpečnost, peníze, kterými platíte, nejsou vaše. A co vy, už máte svou kreditní kartu?