pohádky a příběhy v nich zachycené mohou mít i v dnešní době svůj reálný základ. Například jeden z nejlákavějších, o králi Midasovi a jeho zlatých rukou. I v 21. století se totiž najdou lidé, kterým se pod rukama promění ve zlato vše, na co sáhnou a u kterých se s postupem času téměř zdá, že jejich konání nikdy nemůže dopadnout špatně. Jedním z takových dnešních „králů“ byl ještě donedávna zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg.

Už od února 2004, kdy zahájil ze svého pokoje na Harvardu činnost Facebooku, se zdálo, že není překážky, která by mu dokázala zabránit na cestě vzhůru. Hladce vyřešil soudní spory o autorství a v roce 2008 se pyšnil titulem „nejmovitější mladík“ na žebříčku  nejbohatších internetových podnikatelů, jejichž věk ještě nepřesáhl hranici třiceti let.

Jeho jmění v té době přesahovalo částku 700 miliónů amerických dolarů. O dva roky později ho časopis Time vyhlásil osobností roku. Když se tedy Mark Zuckerberg s Facebookem v nedávných měsících rozhodl vstoupit na burzu cenných papírů, vypadalo to pouze jako další logický krok, který má společnosti zajistit vliv ve světě obchodu. Jenže jak se ukázalo, i novodobý král Midas našel svoje úskalí.

Společnost vstoupila na burzu 18. května s upisovací cenou akcií 38 dolarů. V první den obchodování ale hodnota akcií oproti očekávání investorů nevzrostla a v dalších dnech se začala propadat. Později klesla cena akcií Facebooku až na 29,50 dolaru, takže na upisovací hodnotu ztrácely už 20 procent. Hodnota Zuckerbergova majetku se kvůli tomuto neúspěšnému kroku za poslední týden snížila o 1,5 miliardy dolarů (31 miliard korun) a Mark Zuckerberg tak za posledních pár dní vypadl ze seznamu 40 nejbohatších lidí světa sestaveného agenturou Bloomberg.

Zuckerberg není jediný, kdo kvůli vstupu Facebooku na burzu přišel o značnou část hodnoty svého majetku. Hned čtyři z 20 nejmladších miliardářů má svůj majetek ve velké míře navázaný na Facebook. Jestlipak i po událostech tohoto týdne dají facebookovém profilu Marka Zuckerberg svoje „like“?