nezaručí. Nebo snad ano?

Zdá se Vám otázka Vánoc poněkud předčasná? Neřekla bych. Návštěva v supermarketech mě přesvědčila o opaku. Mám dojem, jakoby se každým rokem prodejci předháněli, kdo bude napřesrok nabízet vánoční ozdoby, kolekce a jiné vánoční předměty jako první.

Ještě pořádně neskončila doba dovolených, teprve si zvykáme na různá placení našich školáků a studentů a už se blíží další stresový balvan. Člověk by soudil, že čím méně je objemná rodina, tím přináší i méně zátěže. Omyl. Ne vždy jde o přímou úměru. Na druhou stranu lze také více lidí více zapojit. Co Vám říká pojem synergie?

Sluneční energie slábne a snaha schovat se pod pracovní vytíženost příliš nefunguje. Jsou okamžiky, do kterých, ať už máme sebelepší asistentku či asistenta, se musíme osobně zapojit. Těžko nás někdo nahradí např. na vánoční besídce našeho dítěte, nebo dokonce u štědrovečerního stolu.

Ze všech rad bych vybrala jen ty nejosvědčenější. Určitě je vhodné začít s nákupy dárků a vánočních surovin v dostatečném předstihu. I kdyby to znamenalo zainteresovat tím jiné vhodné a spolehlivé osoby. Předvánoční slevy 23.12 jsou sice fajn, ale nemusely bychom se pak dožít štědrovečerní večeře.

Péct osobně cukroví není nutné. I když, pokud jsou malé děti, rády vzpomínají na kulinářské pečení vánočních dobrot. K tomu však lze elegantně zapojit babičky. Nákup vánočního stromečku a ozdob jsou zase mužskou činností. Nebo by alespoň mohly být, pokud se to chlapům řádně vysvětlí.

Najednou jsou všechny zásadní úkoly rozděleny na více osob. Stačí jen zapojit celou rodinu. Ostatně jako když v práci delegujeme úkoly na druhé. Tak a teď už klidně můžou přijít Vánoce…

Ves.