Mnoho rodičů je tak nuceno dojít k rozhodnutí, že dítě dají do soukromé školky. Těch je naštěstí spousta a předhánějí se nabízenými službami.

Jistě všichni rodiče chtějí, aby bylo jejich dítě šťastné a aby o něj bylo dobře postaráno.

Jak tedy vybrat tu správnou školku?

Doporučení okolí

Dejte na doporučení. Můžete procházet internetové stránky, pročítat diskuze, nejlíp ale uděláte, zeptáte-li se svých přátel a známých. Ověřené zkušenosti rodičů, kteří již mají výběr školky za sebou jsou k nezaplacení.

Má školka akreditaci

Kvalitní školka by měla mít akreditaci ministerstva školství. Akreditace garantuje kvalitní vzdělávací program a odbornost personálu školky. Školka má vzdělávací funkci a kromě toho, že pomáhá děti socializovat, připravuje je i na povinnou školní docházku.

Kvalifikovaní učitelé nejsou vše

Školka může být sebekrásnější, ale pokud nebudou učitelé dítěti vyhovovat, je vaše snaha o šťastné dítě tatam. Učitel samozřejmě musí mít odborné znalosti a pedagogické vzdělání, ale učitel profesionál musí mít dobrou náladu, být přívětivý a hlavně musí milovat děti.

Možnost individuálního jídelníčku?

Školku vybírejte i podle vašich požadavků na stravování. V případě, že je dítě alergik či musí držet speciální dietu, je dost pravděpodobné, že se vám výběr školek velice zúží. Proto se na počátku ptejte, zda je schopna zajistit individuální jídelníček.

Osobní návštěva

Školku rozhodně nevybírejte jen tak od stolu. Školky navštěvujte osobně a udělejte si vlastní obrázek, neváhejte si popovídat s personálem či rodiči doprovázejícími děti do školky – jak jsou spokojeni? Jaká je komunikace s rodiči? Uvědomte si, že dítě stráví ve školce obrovskou spoustu času, a právě tam udělá mnoho pokroků. Přece byste o nich byli rádi informováni, nebo ne?

Prostor pro rozvoj

Neméně důležitý je individuální přístup k dětem. Pokud se vám zdá program školky zajímavý, zjistěte si i, kolik dětí má na starost jeden učitel. Pokud jsou pracovní skupinky menší, děti dostanou větší prostor na procvičení si nových věcí.

Den na zkoušku

Kvalitní školky nabízejí možnost postupného přivykání. Pro dítě je to zátěž a mnohé prožívají v prvních dnech odloučení trauma.  Postupná adaptace umožní dítěti hladké začlenění do kolektivu a dítě netrpí náhlým odloučením od rodiče. Pokud školka tuto možnost nabízí, určitě ji využijte, reakce dítěte bude tím nejlepším vodítkem při vašem výběru té správné školky.

Sandra Špačková