Zvažujete nákup kontaktních čoček? Na trhu je nepřeberné množství typů kontaktních čoček, přečtěte si, z čeho můžete vybírat a jak vybrat ty správné.

Předem je potřeb říct, že je zapotřebí opatrnosti. Kontaktní čočka je totiž cizím tělesem v oku a ke zdravému a bezpečnému nošení je nejprve třeba speciálními přístroji zkontrolovat vhodnost čočky pro vaše oko.

Kontaktní čočky rozdělujeme na jednodenní, čtrnáctidenní a měsíční. K některým z nich je třeba i speciální roztok, do kterého se na noc namáčí, jiné v oku naopak vydrží déle nebo je již po jednom dni na vyhození.

Jednodenní kontaktní čočky

Takové čočky se nosí jen jeden den, tedy přes den a večer se vyhodí. Jsou nejzdravější variantou nošení kontaktních čoček. Za jeden den se na nich totiž na čočce nestihnou utvořit bílkovinné usazeniny, které mohou způsobit mechanické podráždění oka, ale také zánět spojivek. V horších případech dokonce hrozí vypěstování si nesnášenlivosti čočky v oku. Jednodenní čočky jsou velmi vhodné pro alergiky.

Nejlépe je využijí ti, kdo nechtějí nosit čočky každý den, ale spíše jen výjimečně. Jen u určitého druhu sportu, na společenskou akci, dovolenou či důležité jednání.

Snad největší výhodou je, že nepotřebují žádnou péči. Ráno je nasadíte a večer letí do koše.

Dvoutýdenní kontaktní čočky

Dvoutýdenní čočky jsou určeny na denní nošení s plánovanou výměnou 14 dní. Přes den se nosí a na večer se ukládají do roztoků. Některé typy, ale lze nosit i kontinuálně, tedy i přes noc, v takovém případě se ale jejich trvanlivost zkracuje na 7-10 dní.

Mohou být ideálním řešením na dovolenou.

Měsíční kontaktní čočky

Měsíční čočky jsou vhodné jak pro neustálé nošení kontaktních čoček, tak pro nošení s doplňkovým používáním brýlí nebo pro střídání s brýlemi. U měsíční varianty kontaktních čoček máte hned dvě možnosti jak ty, které se vyndávají na noc z oka, tak ty, které necháváte v očích. U těch vyndávacích je třeba dbát na zvýšenou hygienu během manipulace s nimi. U těch, které jsou určeny na kontinuální nošení zase hrozí zvýšené riziko infekčních komplikací. Jejich nošení byste tedy měli dobře zvážit.

Jaký materiál

Materiál kontaktní čočky je její nejdůležitější vlastností. Právě díky němu je čočka pohodlná a pružná. Pokud tedy hledáte vhodné kontaktní čočky zkuste se ptát po těch moderních – po silikon-hydrogelových materiálech.

Barevné kontaktní čočky

Pokud vás láká možnost nošení barevných kontaktních čoček, poraďte se o jejich nošení s lékařem. Velice záleží na typu a technologii výroby. Existují čočky, které jsou celé jen lehce tónované a pouze zvýrazňují přirozenou barvu světlých očí, ty se příliš neliší od těch klasických. U těch, které zcela změní barvu duhovky, může u někoho s širší zornicí zužovat zorné pole.

Martina M.