Své potomky rodiče nejčastěji svěřují prarodičům nebo jiným příbuzným, ne vždy je to ale možné. Na řadu tedy přichází chůva.

Jak chůvu najít a jak správně postupovat při volbě té správné chůvy?

Nejlepší je samozřejmě dát na doporučení někoho známého, co ale když nikdo takový v okolí není?

Rozmyslete si a napište si všechny vaše požadavky.

  • Co od chůvy očekáváte?
  • Co by měla vykonávat a jak často?
  • Jak dlouho by se měla o potomka starat?
  • Ujasněte si vlastnosti, jaké by měla mít. (Pokud splní alespoň 60 % z nich, je to skvělé.)

Všechny vaše požadavky zadejte do inzerátu. Využijte novin, letáčků a samozřejmě internetu.

První kontakt s novou chůvou bude pravděpodobně telefonický. Využijte toho a ověřte si vše, co má napsáno ve svém životopise. Nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá. Dejte ale prostor na otázky i jí. Je dobré od začátku na rovinu řešit finanční otázku, pracovní dobu, všechny povinnosti, i ty nestandardní.

Má-li v životopise uvedené reference, neostýchejte se je ověřit. Zeptejte se, jak byli spokojeni?

Připravte se na pohovor. Kde proběhne, záleží na vašich možnostech. Ideální je, pokud se můžete setkat na neutrální půdě, např. u kávy či na dětském hřišti. Druhá schůzka by již měla proběhnout u vás doma. Je důležité, aby sedla nejen vám, ale především dětem a samozřejmě i vašemu partnerovi. I on s ní přijde do styku.

Na co se zeptat? Zajímejte se o to, jak by vaše dítě zabavila, jaké zná hry, zda jej bude i vzdělávat nebo jen hlídat. Nastiňte krizovou situaci, jak by ji řešila?

Pokud si vyberete, nezapomeňte připravit podrobný manuál, kde bude jaký má dítě režim, zda bere léky, co smí jíst, co nikoli apod. Zkrátka jednejte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pro začátek si sjednejte zkušení dobu.

Jak poznat tu pravou chůvu právě pro vás a vaše děti?

  • Již v prvních minutách setkání byste měla cítit určitou sounáležitost a sympatii
  • Při hlubším rozhovoru s chůvou by vás nemělo nic obtěžovat
  • Sledujte její zájem o dítě, o rodinu. Důležité je zaujetí chůvy. Ideální chůva by měla v první řadě projevovat zájem o dítě, měla by se snažit jej co nejvíce poznat.
  • Mezi důležité vlastnosti a schopnosti, které můžete již při prvním setkání posoudit, jistě patří dochvilnost, upravenost, kultivovaný projev, dobré vyjadřovací schopnosti.
  • Vhodná chůva bez ostychu by měla mluvit o svých předchozích zkušenostech, pracovní praxi.
  • Musí být diskrétní. Pokud vypráví nepatřičné a důvěrné informace o rodině, kde dříve pracovala, asi si ji do domácnosti nepřivedete.

Sandra Špačková