Na zájmy a především rodinu podnikatelům příliš času nezbývá. Paradoxem je, že mnozí podnikatelé se pro podnikání rozhodli právě kvůli větší časové flexibilitě.

Jak se naučit skloubit rodinu, práci a k tomu ideálně i nějaký ten koníček?

Pevné rodinné zázemí = pevný základ pro podnikání

Rodina by v žádném případě neměla být upozaděna. Její potřeby by měl podnikatel naopak řešit jako první. Pevné rodinné zázemí totiž představuje dobrý základ pro úspěšné podnikání.

Vždy je nutné začít u sebe

V první řadě je třeba si ujasnit své priority a říct si, nakolik chce práci, rodinu a koníčky sladit. Díky tomu lze zavádět nové návyky. Začít lze třeba tím, že si jasně stanovíme, že např. od šesté večerní hodiny nebudeme zvedat telefony a stahovat e-maily. Nebo že se práci budeme věnovat naplno čtyři dny v týdnu a zbylé tři rozprostřeme mezi rodinu a záliby.

Bez čeho se neobejdete – pozitivní přístup, důslednost a cílevědomost

Jedna ze základních vlastností pro to stát se v zaměstnání úspěšný, a současně mít spokojenou rodinu, je bez pochyby být pozitivní. Bez kladného přístupu by se člověk nikam příliš neposunul, negativní přístup může klást do cesty za úspěchem překážky, které bychom jinak možná ani nemuseli překonávat. Mimo to je třeba mít empatie vůči druhým, zejména pak členům rodiny a pochopitelně být důsledný a jít si za svými cíly.

Nevíte-li jak na to, inspirujte se

Vyšlo mnoho knih popisující příběhy podnikatelů a jejich cest. Věřte, že každý z nich se dostal do bodu, kdy řešil nedostatek času. V každém osobním příběhu si tak určitě najdete to své. Pokud nemáte čas číst, sáhněte po těch, které vyšly jako audiokniha. V autě nebo v kanceláři při rutinní práci to bude inspirující kulisa.

Nechte si poradit od odborníků

Každý dobrý manažer ví, že základem úspěchu je správně delegovat práci. Vše, co může stejně dobře nebo lépe udělat někdo jiný, je dobré dotyčnému předat. Nejinak je tomu i v případě, že si s time managementem nevíte rady. Existují odborníci na management času a tzv. work-life balance. Tito lidé vám mohou poskytnout návod, jak skloubit vše potřebné, abyste i vy i rodina byli spokojení.

Když to nejde jinak, zapojte rodinu

Podnik se sám nevybuduje a pro prosperitu je třeba se mu věnovat. Není od věci do podnikání zasvětit rodinu. Rodinné podniky jsou také v Čechách velmi úspěšné a v očích zákazníků to přidává na důvěryhodnosti. Aby však v rodině nedošlo k ponorkové nemoci, je třeba fungování dobře nastavit, a to včetně spravedlivých odměn, i když radost ze společných úspěchů nic nevyčíslí.

M.M.