Životopis je to první, co personalista uvidí a už z tohoto dokumentu získává první dojmy z uchazeče o pracovní místo.. Životopis by neměl být ani moc stručný ani moc dlouhý, ideálně 2 strany, u absolventů 1 strana. Kandidát by si měl dát záležet jak na obsahu, tak na formátu. Nedoporučuji v životopise lhát, protože se lehko může stát, že zaměstnavatel bude mít jinou verzi životopisu z minulého hledání. Také doporučuji soudnost co se týče IT a jazykových  znalostí, často se na pohovoru jazykové i technické znalosti přezkouší a hned je jasno. Všechny studijní i pracovní zkušenosti by měly časově navazovat. Doporučuji zmínit zahraniční a studijní pobyty.

Pokud zašlete svůj životopis, v lepším případě můžete očekávat telefonát, kde s vámi krátce pohovoří o pozici, případně vašich požadavcích.

RADA: Veďte si seznam společností, do kterých jste zaslali svůj životopis. Pokud nedostanete žádné

vyjádření, životopis rozhodně znovu nezasílejte. Na počátku hledání je pro vás výhodnější

spolupracovat s personální společností . Na některé pozice reaguje velké množství absolventů a není v možnostech budoucího zaměstnavatele provést se všemi pohovor. Tato skutečnost byla mimochodem jednou z hlavních příčin vzniku společností a agentur, zabývající se výběrem zaměstnanců. Personální společnosti doporučují firmám uchazeče, kteří vyhovují, a ti jsou následně v převážné většině případů na vstupní pohovor k potenciálnímu zaměstnavateli pozváni. Kandidát zaslaný personální společností má její doporučení, což umožňuje či urychluje pozvání na pohovor potencionálním zaměstnavatelem a usnadňuje tak uchazečům o práci proces hledání pracovního místa. Pokud nebudete ve spolupráci s personálními společnostmi úspěšní či spokojení, můžete se vždy nakonec uchýlit k přímému kontaktování potenciálních zaměstnavatelů.

Jak vybrat personální agenturu

Buďte opatrní při výběru personální společnosti. Volba společnosti, která vás bude zastupovat, je obzvláště důležitá, neboť doporučení prestižní a osvědčené personální společnosti má jinou váhu než doporučení těch méně kvalitních. Ideální je, pokud vám vaši kamarádi a známí dají tip, určitě se tedy ptejte ve svém okolí. Nejprve je dobré zjistit, jestli vám bude mít co nabídnout. Při hledání na pracovních serverech nahlédněte přímo do dotyčné společnosti, abyste získali představu, kolik pozic v současné době nabízí.

Klára Antošová, Senior konzultant, Hays Česká republika