Něco ovlivnit nejde, ale některé faktory ovlivnit můžeme. Jak získat motivaci k práci? Jak chodit do práce opět s nadšením?

Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si, že je třeba začít u sebe. Se sebemotivací vám totiž nikdo jiný nepomůže. Je třeba ji pěstovat, a to každý den. Motivaci totiž neztratíte jedině tehdy, když ji budete denně živit.

Jak na to?

Ráno si věnujte deset minut pro sebe. Uvařte si kávu nebo čaj, v klidu se usaďte a porozmýšlejte o novém dni. Klidně si vezměte papír a tužku a vše si napište. Co vás čeká, co musíte udělat, jaký chcete mít den i jak se na konci dne odměníte.

5 příkladů motivací:

Sny

Každý má své cíle či přání, někomu stačí si je vyvolat, aby si je připomněl, jiný potřebuje jejich obrázkové znázornění. Co funguje na vás? Pokud patříte mezi první skupinu, každé ráno si svou vysněnou metu představte. Patříte-li k druhé skupině, vytiskněte si svou motivaci a umistěte na viditelné místo. Každý den před odchodem do práce se na ni mrknete.

Dosažené úspěchy

Motivace mnohdy přijde po každém úspěchu. Úspěšné zvládnutí jednoho úkolu může dodat chuť pustit se do dalšího. A to i u těch malých. Nezapomeňte si dávat mimo dlouhodobých cílů i ty krátkodobé a ne příliš důležité. I ty totiž mohou posloužit k tomu, že se z jejich zvládnutí budeme radovat a s chutí se pustíme do dalšího úkolů nebo rovnou většího projektu.

Abyste si své úspěchy pamatovali, nezapomeňte si je psát. Nic není trapné, váš seznam klidně může vypadat takto:

  • upečení chleba
  • úroveň B1 v angličtině
  • zvládnutí pozice škorpióna v józe

Psát si ale samozřejmě můžete i každodenní úspěchy:

  • zvládnutí prezentace
  • hovor vedený v němčině
  • promazání všech zapadlých e-mailů

Takto si postupně vytvoříte svou „mapu motivace“, zásobník vnitřních i vnějších motivátorů.

Prostředí

Někoho může motivovat prostředí. Ne každý však pracuje na pracovišti, které je přesně podle jeho představ. Přesto se o jeho přiblížení můžete pokusit alespoň na vašem stole. Pomoct mnohdy mohou rodinné fotografie na stole, obrázek oblíbené dovolenkové destinace či oblíbená vůně.

Lidé

Motivovat vás mohou ale i jiní lidé, mnohdy stačí pouhý rozhovor s kolegou, jindy návštěva odborné konference, nebo online kurz. Zajímejte se o lidi okolo sebe, může to být velmi inspirující.

Odpočinek

Nepodceňujte sílu odpočinku. Někdy jsme nemotivovaní jen proto, že jsme prostě unavení. Možná Váš časový plán nebyl realistický nebo pracujete mnohem více, než je potřeba. Odpočiňte si. Díky tomu získáte nadhled.

  • Najděte si tu svou správnou cestu. Co motivuje jednoho, může mít u druhého opačný efekt. Experimentujte s různými způsoby sebemotivace a vymýšlejte si nové.

Martina M.