Doba strávená doma s dětmi uteče jako voda a po ní čeká návrat do práce. Některé ženy se vrací zpět do původního zaměstnání, jiné musí hledat nové uplatnění na pracovním trhu. V některých případech se však i ty, které mají možnost návratu, musí porozhlédnout po nabídkách na pracovním trhu.

Patříte mezi ty, které čeká výzva v podobě hledání a skloubení zaměstnání s rodinou? Přečtěte si 4 tipy jak si hledání práce usnadnit.

Nelitujte se a uvědomte si nově nabyté dovednosti

I když vám připadá, že jste na všechno sama, není tomu tak. Když už vás nepodrží partner či rodina, podrží vás dítě. Děti jsou totiž skvělou motivací a současně jsou důvodem k většímu sebevědomí. Vždyť vy jste je odnosila, porodila, vy je vychováváte. Oproti těmto „úkolům“ je jakékoli zaměstnání hračkou. Navíc díky výchově máte lepší organizační schopnosti, lepší time management i větší vůli.

Kolik času můžete zaměstnání věnovat?

Odpověď na otázku, kolik času můžete zaměstnání věnovat je velmi zásadní. Sedněte si s rodinou a domluvte se, jak moc jsou schopni a ochotni se zapojit. Budou moct vyzvedávat dítě ze školky? Nebo ho tam odvézt? Budou ochotni pohlídat, když budete muset na služební cestu? Zjistíte tak, po jakých úvazcích a pracovních nabídkách se vůbec můžete začít dívat. Pozor! Nezapomeňte vzít v úvahu i čas, který strávíte na cestě z/do zaměstnání.

Nikdy není pozdě změnit směr

Mateřství zamíchá s životními prioritami a cíli. Mnoho žen si na rodičovské dovolené uvědomí, že se potřebuje realizovat v úplně jiné kariéře, než tomu bylo předtím. Pokud máte takový dojem, ale chybí vám potřebný doklad vašich schopností, rekvalifikujte se, absolvujte potřebný kurz, nebo nastupte do večerní školy. Když je vůle, jde vše. Nové znalosti zvýší vaše šance na kariérní růst a budete se díky ní moci věnovat zaměstnání, jež vás bude bavit a naplňovat.

Nepodceňte pracovní pohovor

Připravte se na pohovory. Udělat na pohovoru dojem je zásadní a zejména pro ženy, které vypadly z pracovního prostředí mohou být velmi náročné. Nastudujte si, jak v dnešní době pohovory probíhají, zrekapitulujte si svůj dosavadní pracovní život a především si věřte. To že jste se pár let věnovala spíše plenám než sledováním posledních trendů v daném oboru z vás nedělá méněcenějšího uchazeče o práci.

Martina M.