Někdo potřebuje pracovat 8 hodin a stejně nic neudělá, jiný pracuje 3 hodiny a má práci hotovu. Povíme si tedy, co dělat pro to, aby naše práce byla mnohem efektivnější a zároveň také méně namáhavější.

Ranní ptáče dál doskáče

Mnoho vysoce postavených manažerů velkých korporací si je dobře vědomo faktu, že čas jsou peníze. Jsou proto ochotni si přivstat, aby mohli zvládnout co nejvíce práce. K tomu, aby však mohli být schopni hned po ráno pracovat naplno, potřebují dobrý a kvalitní spánek.  Mnoho lidí si však může říct, že není jen tak jednoduché jít brzy spát, protože ještě nejsme unavení nebo nám nejde usnout. Právě tyto problémy s usínáním jsou spojeny s tím, co před spaním děláme a jíme. Na večer bychom se měli vyvarovat těžkým jídlům bohatým na tuky, polysacharidy a bílkoviny, které se budou dlouze rozkládat a tím nám budou dodávat energii, díky které nemůžeme usnout. Pokud chceme chodit brzy spát, měli bychom potom jíst alespoň 2 hodiny před očekávanou dobou, kdy si půjdeme lehnout.

Pokud se nám podaří brzy usnout a můžeme tedy i dříve vstávat, měli bychom se zaměřit na první okamžiky našeho nového dne. Je vhodné naše tělo protáhnout a nastartovat organismus pohybem. Neznamená to, že bychom museli jít za každou cenu brzy ráno běhat do parku. Stačí, uděláme-li si pár dřepů a kliků, abychom protáhli a nabudili celé tělo. Taková jednoduchá ranní rozcvička nemusí zabrat více, jak 20 minut. Může nás však velmi dobře nastartovat.

Po cvičení přichází velmi důležitá část našeho rána – snídaně. Právě nyní je ten pravý čas na dříve zmiňované polysacharidy a bílkoviny, které bychom měli tělu začít dodávat, abychom mu dodali dostatek energie na celé dopoledne. Nejlepší možností jsou cereálie nebo müsli, obsahující velké množství polysacharidů a bílkovin, které se nám budou rozkládat během dlouhé doby a tím nám postupně dodávat energii po celé dopoledne. Můžeme si ale také uvařit například vajíčko nebo si připravit jednoduchý ovocný salát, který nám také spolu s vitamíny dodá dostatek energie.

Efektivita soustředění

Nastává čas zaměřit se na samotný čas v práci, kdy se potřebujeme dlouhodobě soustředit na různé typy činností, což je velmi namáhavé a únavné. Nejlépe se můžeme na práci soustředit ráno, kdy jsme plni energie. Toho bychom měli využít a snažit se co nejvíce práce zvládnout během prvních 3-4 hodin. Poté již začne být náš mozek unavený a přestáváme se koncentrovat. V tuto chvíli je nejlepší dát si chvíli pauzu, projít se a napít. Měli bychom taky myslet na pravidelnou stravu. První svačinu bychom si měli dát přibližně po 3-4 hodinách od naší snídaně, čímž můžeme tělu dodat cukry, které nám pomůžou s lepší koncentrací.

Chceme-li si zlepšit náladu, můžeme si dát například müsli tyčinku, nebo nejlépe kus ovoce, které obsahují velké množství polysacharidů i monosacharidů, díky čemuž můžeme našemu tělu dodat velké množství energie.

Není vhodně snažit se pracovat „na silu“ a přemáhat se. Pokud se už soustředit nemůžeme a cítíme značnou únavu, je vhodné od práce na chvíli upustit, abychom se mohli na chvíli odreagovat. Tento postup je mnohem lepší, než se snažit několik hodin dělat neefektivně práci, která se nám nakonec stejně nebude dařit, a pouze tím zabijeme velké množství času.

Autor: Michal Hromek