Bude zahájen úvodním slovem Oldřicha Lomeckého, starosty Prahy 1, který se rozhodl akci zaštítit.

Která řemesla a kteří čeští tvůrci představí své značky a osobní příběhy?

Večer odstartuje módní přehlídka návrhářky Michaely Ducké. Krásná, mladá, talentovaná návrhářka tvoří šaty společenské i svatební, krajkové spodní prádlo i plavky. Její kousky jsou originální, přitom nositelné. Dech vám vyrazí každopádně. Michaela každý svůj kousek vymyslí, navrhne, ušije. Výsledkem je nádherná ruční práce, kvalita střihu i materiálu. Ženy se v jejích modelech cítí doslova jako bohyně.

„Ve škole jsem se naučila základům, to ano, ale mnohem více mi dala osobní zkušenost získaná v módních salónech u nás i v zahraničí,“ říká Michaela a dodává: „Inspirací a velkou ctí mi bylo tvořit s Jurajem Jakubiskem, Jaroslavou Pecharovou, Petrou Balvínovou, nebo Tatianou Kovaříkovou.“

Své šperky a především skvostný prsten v barvách trikolory přestaví designérka a šperkařka Sylvie Majerová. Originalita, návrat k přírodě a slow jewellery, to je spojení, které je s jejím jménem často skloňované. Sylvie tvoří šperky ručně, na míru, s pravými drahými kameny, stříbrné, občas zlaté, vždy ekologické s minimální zátěží na životní prostředí. Velký úspěch doma i ve světě mají její prsteny, náhrdelníky i náušnice, které nakupují Češky, Slovenky, ale i zákaznice z Itálie, Španělska nebo Chorvatska.

„Je škoda, že si hodně žen myslí, že nepotřebují šperk nebo jen jednu sadu na celý život,“ říká Sylvie a s úsměvem doplňuje: „Šperk je podtržením energie, výjimečnosti a krásy ženy.“

Kosmetika Capri je česká manufaktura vyrábějící své produkty podle vlastních, originálních receptur, které jsou v současné době celosvětovým unikátem.

„Základem  receptur jsou vzácné složky kozího mléka doplněné surovinami mořského původu a rostlinnými extrakty. Takto koncipované přípravky nenabízí žádná jiná kosmetická firma na světě,“ prozrazuje ředitelka firmy Jitka Poláková.

Ve svém portfoliu má firma hned tři značky: La Chèvre, Le Chaton a nově nejvyšší řadu Le Chaton Exclusive. Kosmetika  kombinuje přírodu s technologií pro optimální regeneraci a rovnováhu pokožky. Kosmetika Capri dbá i na dopad na životní prostředí, což je znát ve filozofii obalové techniky a v postoji k zachování chovu stád koz.

Kožené, ručně šité kabelky a doplňky de la gray. Představitelkou autorské značky de la gray je módní návrhářka Klára Šedivá. Klára pochází z Jihlavy a vystudovala magistra umění v oboru fashion design. Hlavními produkty značky de la gray jsou dámské originální luxusní doplňky, ale také zakázková oděvní tvorba, dle konkrétních představ zákazníka.

„V kolekci je vždy kladen velký důraz na kvalitu materiálů, na jejich kombinace, nápadité řešení střihů a ruční propracovaní detailů,“ říká Klára.

Produkty de la gray jsou vyráběny z pečlivě vybraných materiálů dovezených z Itálie a jsou taktéž jedinečné ručním zpracováním a výrobou v limitovaných sériích v České republice. Styl tvorby lze charakterizovat jako elegantní a velmi ženský, který se vyznačuje nápaditostí, precizností a čistotou provedení. Modely jsou vytvářeny z přírodních materiálů, jsou velmi příjemné na dotek i nošení a vždy splňují svou účelnost s jistou dávkou nadčasovosti.

Delor, česká značka, která navazuje na tradici první republiky. V zakázkovém krejčovství Delor navazují na silnou tradici, kdy patřilo k dobrému tónu a společenskému postavení šít v prestižním módním salónu.

„V Deloru si zakládáme na vysoké preciznosti zpracování, která se snoubí s jedinečností francouzských látek Dormeuil a osobním přístupem ke každému. Zastáváme jednoduché heslo a to, že těm nejlepším patří to nejlepší,“ říká Jaroslav Kašický, majitel firmy.

Důkazem vysoké orientace na klienta je více jak třicetiletá praxe mistrů, jež získali zkušenosti ve špičkových zahraničních salónech.

Flower Empower podporuje krásu květin božskými kombinacemi, baleními a vzkazy, které mají duši. Lenka Čížková je talentovaná vystudovaná personalistka, která řadu let pracovala v rodinné firmě zaměřené na polygrafii.

„S nápadem na personifikované balení květin s osobními vzkazy a afirmacemi jsem přišla nedávno a touha lidí po něčem takovém mě samotnou hodně překvapila,“ říká Lenka Čížková.

Ručně vyrábí mandolíny a benja ze dřeva představí Rostislav Čapek, který vyrábí tyto nádherné hudební nástroje pod značkou Čapek již od roku 1985. V jeho sortimentu najdeme všechny nástroje tzv. banjové rodiny (pětistrunná banja, tenor, plectrum banja, openback banja, malá pětistrunná banja i ukebanja) a tzv. mandolínové rodiny (mandolíny, mandoly, mandocella, oktávové mandolíny).

„Na tyto nástroje se hraje jak v country či bluegrassových kapelách, tak i v jazzových a symfonických orchestrech,“ říká Rostislav.

Klubu Pánů z Ponožkovic. Klub mající své poslání. Cílem nejvyšší ponožkové rady, která bdí nad blahem klubových členů, je měnit všednost na radost. Radní věří, že každodenní činnosti jako například oblékání ponožek můžeme buď jen přecházet s jitřní netečností, nebo si i takovými zdánlivými maličkostmi můžeme zpříjemnit den a udělat radost třeba ihned ráno. Misí každého páru klubových ponožek, které jednou měsíčně připutují do poštovních schránek klubových členů, je splnit tento úkol a pomoci tak členům překročit stín všednodennosti.

Originální, české, ručně vyráběné nože představí jejich tvůrce Josef Pilch, nožíř, který začínal úpravou a opravou sériových nožů. Postupem času zjistil, že chce víc, že chce vyrábět nože po svém. Nejprve vybrušoval z pilníků, poté začal používat i další typy ocelí. „Baví mě experimentovat s různými kombinacemi materiálů pro rukojetě a čepele. Nejdůležitější je tvar nože,“ říká Josef. Při své práci klade důraz na správnou geometrii ostří a ergonomií rukojetí. Podle jeho názoru se má především s nožem dobře pracovat a jeho vzhled je pak na druhém místě.

Večer Naše české ruce bude moderovat Jiří Zeman. O zábavu se postarají DJ Mike M, saxofon, skvělý pianista Milan Jermar a zpěvačka Veronique Vénos.

Celý sál svým tancem rozproudí stepaři FOUR TAPS. Tito skvělí tanečníci soutěží na nejvyšších soutěžích Evropy a své kurzy pořádají pro veřejnost v Centru stepu a tance v Praze.

Atmosféru doladí a jednotlivé bloky předělí zvonkohry a hudební nástroje ručně vyráběné Tomášem Jaroškem po značkou Harmonie Zvuku.

Hravé překvapení připraví první Selfie Coffee sídlící ve Vodičkově ulici v Praze. Přímo do Vaší kávy umí vytisknout Váš portrét. Byly první v Evropě, kteří s tímto originálním konceptem přišli.

Program doplní průkopník mayské astrologie Robert Policar, který tradiční západní horoskop kombinuje s tím mayským. Dozvíme se to nejdůležitější, co jsme za posledních 100 let zažili a především to, co nás čeká.

„Každou značku, kterou během galavečera představíme, jsme vybíraly pečlivě, aby mluvila svojí originalitou, sílou příběhu a širšího poselství. Aby zapadla do celého konceptu oslavy češství a oceňování,“ říká Jana Vanišová, zakladatelka Inspirals a spolutvůrkyně projektu Innovation # Naše české ruce.

„Práce to byla opravdu mravenčí a vyžadovala hodně pátrání, času a trpělivosti. Ale ničeho nelitujeme. Víme totiž, že každý, byť malý, detail vytvoří pak dohromady úžasný a inspirativní celek,“ říká Lucie Šarešová, druhá z autorek projektu.

www.naseceskeruce.cz