Takže pokud jste se i vy rozhodli najít práci jako freelancer, tedy člověk na volné noze, pravděpodobně budete muset zvolit naprosto odlišný přístup při hledání práce než klasičtí uchazeči o zaměstnání.

Propagujte své služby online

Asi základním klíčem k úspěchu mnoha freelancerů je jejich vlastní web či portfolio. Někdo využívá svůj vlastní blog, kde ukazuje svou tvorbu (grafiku, články apod.), jiný zase používá platformy jako jsou LinkedIn nebo různé projekty spojující freelancery. Všechny tyto možnosti můžete také sdílet na svých sociálních sítích, jejichž profil by měl být velmi profesionální, měl by být vaším osobním CV (žádné fotografie z večírků ani nevhodná motta).

Buďte v kontaktu

Kontaktujte přímo potenciální klienty. Udělejte si průzkum klientů, kteří hledají odborné dovednosti, kterými disponujete (ideálním zdrojem je LinkedIn). Obraťte se přímo na jejich personální oddělení nebo příslušného zaměstnance. Spolupracovat můžete i s agenturou, která vám na základě vašich specifických – technických, kreativních, obchodních a projektových dovedností může najít velmi výhodnou smlouvu.

Zapracujte na dobrém jméně

Nejlepším způsobem, jak získat práci jako freelancer, jsou kladné recenze a doporučení od stávajících klientů. Je také důležité se zúčastnit akcí, kde se potenciální klienti vyskytují. V tomto případě nezapomínejte na příjemné vystupování a vizitky, které je dobré mít neustále při sobě. Neuškodí vám ani spolupráce s dalšími nezávislými pracovníky, což umožňuje potenciálním klientům nabídnout kombinaci dovedností.

Udržujte dobré vztahy se svými klienty

Udržování dobrých vztahů se svými klienty během a po skončení práce je velmi důležité. Pokud s vámi rádi spolupracovali a mají pocit, že dobře rozumíte jejich obchodním a kreativním potřebám, pravděpodobně vám v budoucnu nabídnou práci.

Někdy je těžké najít vhodného klienta, se kterým si padnete do noty, ale stejně jako zaměstnanec, tak i jako freelancer budete muset někdy zatnout zuby – odměnou vám bude váš předem domluvený honorář.

Zdroj foto: {4 PM production} / Shutterstock.com