který proběhne u příležitosti Mezinárodního dne architektury.

Letošní program proběhne v jedna čtyřiceti městech, mezi kterými jsou i nováčci jako Bystřice pod Hostýnem, Česká Lípa, Humpolec, Jaroměř, Jeseník, Mnichovo Hradiště, Ošelín, otrokovice, Police nad Metují a Sušice

Den architektury proběhne i na Slovensku a v Londýně a celkem proběhne 75 akcí. Řady architektů v roli průvodců letos rozšíří David Vávra, Vladimír 518 a Jaromír Švejdík. Součásti programu je i páteční architektonický workshop pro pro rodiče s dětmi od 4 do 11 let v budově fakulty architektury ČVUT v Praze.

Za vrcholy programu organizátoři považují například procházku pražským technickým podzemím s Janem Šépkou, či procházku mekkou součastné architektury Litomyšlí s bývalou městskou architektkou Zdenkou Vydrovou. Možnost nahlédnout do interiéru ateliérů a bytů architektů a místních umělců nabídne Liberec – Prag Open 2013. Procházka pardubickým Finskem přiblíží místní kolonií finských domků z 50. let a jak vypadá architektura očima dětí se dozvíte v Černošicích.

Akce navazuje na předchozí dva ročníky, které navštívilo více než 6 tisíc lid ve čtyřiceti pěti českých a moraských městech.

Festival probíhá formou procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti osobitým způsobem přiblíží návštěvníkům zajímavé stavby současné architektury.