Někdy je těžké vcítit se do zaměstnancovy duše a najít společnou řeč. Existují však věty a otázky, které by měly být zapovězeny nebo vyřčeny jinak. Máme pro vás ukázku několika z nich.

Zapomněl/a jsi mi dodat ty papíry, brouku.

To je jednoduše hrůza. Nejen, že je to výtka, na kterou má šéf samozřejmě právo, ale to oslovení působí jako facka. Tyto slova si můžeme dovolit používat doma u partnera či u dětí, na pracoviště to ale nepatří.

Musíme šetřit

To je věta, kterou v posledních letech slýchávali zaměstnanci velice často. Díky této větě zaměstnanci ví, že nedostanou přidáno, stejně jako se můžou rozloučit s novým firemním počítačem nebo večírkem. Bohužel se s tím nedá dělat nic jiného, než si tuto větu nechat pro sebe a ponechat v zaměstnancích trochu naděje.

Neptej se proč. Je to tak a basta.

To je smutné, nemyslíte? Od zaměstnanců přece očekáváme, že nad tím, co budou dělat, budou i přemýšlet. A když to udělají, pak jim odsekneme touto větou. Tím z nich děláme jen opice, od kterých se toho moc neočekává. Když jim nechceme vysvětlovat proč, nejde odpovědět jinak?

Udělej to, až budeš mít čas.

Co to znamená, až bude mít čas? O víkendu? Kdy je termín odevzdání? Pokud úkol zadáme takhle, může se stát, že se jeho splnění dočkáme až za půl roku, po splnění všech restů. Tohle zadání je zkrátka špatné a neefektivní a je zamotá zaměstnancům hlavu.

Je třeba to rychle vyřešit – a je jedno jak.

Pokud chceme zaměstnance znejistit a zároveň ho naštvat, pak je tohle ta pravá věta. Ví si se svým úkolem rady? Nepotřebuje pomoct, aby úkol zvládl rychle a správně?

Udělej to, prosím, prioritně.

Jistě, některé věci jsou důležitější než jiné, ale všichni víme, jak je nepříjemné, když máme již pracovní den nabitý a rozplánovaný úkoly, do kterého vstoupí prioritní úkol, který musíte udělat hned. I proto je toto úkolování nepopulární a mělo by být svěřováno jen těm schopným a odolným.

Někdy je opravdu těžké se zaměstnanci vyjít. I když to často nemyslíme zle, snadno to zle může vyplynout. Proto je dobré se něčeho vyvarovat a než něco vyřkneme, dobře si to rozmyslet. Hold manager ten těžký chleba má…

 

Martina Mlsná