Vánočních a novoročních svátků se i letos vzdá jen minimum z nás. Ve srovnání s dobou před listopadem 1989 se v tomto ohledu nic nezměnilo: pracovat budou jen ty profese, bez kterých se ani o svátcích neobejdeme. Nezměnila se ani forma těchto oslav. Porovnáme-li však místo, kde lidé slavili Vánoce a Silvestra před 20 lety a kde slaví dnes, rozdíly stěží mohou být větší.

Vánoce – na rozdíl od Silvestra – byly a jsou svátky čistě rodinné. Nejčastější model je takový, že s dětmi (a vnuky) u štědrovečerního stolu sedají i prarodiče. Většina obyvatel stále ještě tráví 24. prosinec ve svých domovech, ale pro stále větší skupiny obyvatel ČR je štědrovečerní stůl prostřen u moře, případně někde v horském apartmánu.

Teplo štědrovečerní večeře

Před dvaceti lety se trávily celé Vánoce doma, u příbuzných nebo na chalupě. Nikam jinam se nejezdilo – nebyly peníze ani možnosti. Dnes je vše jinak. „Mohu potvrdit, že Vánoce tráví mimo domov, chatu i příbytek příbuzných stále více lidí“, říká Daniela Kahounová, vedoucí prodeje zájezdů portálu o cestování Travel.cz (www.travel.cz). „A většina z nich míří za sluníčkem, tedy do zahraničí. Nejoblíbenějšími zeměmi jsou Egypt a Kanárské ostrovy, z exotických destinací potom Thajsko, Maledivy, Srí Lanka a Kuba,“ dodává Kahounová.
Co se týče cen, dají se zejména v zimě sehnat velmi zajímavé zájezdy. Last minute akce těsně před odjezdem mají cenu až o 25% nižší, většinou ale nabízejí jen pár volných míst. „Většinu zájezdů si tak klienti kupují v průměru týden dopředu, nejoblíbenější jsou 3* až 4* hotely v s polopenzí. Osmidenní dovolená v Egyptě je tak vyjde v průměru na 9000 Kč“, vysvětluje Daniela Kahounová.

Silvestr? Hlavně zábava!

Na Silvestra se obrázek rodinné pohody mění: rodinnou konstelaci vystřídá akce založená na bázi přátelství a kamarádství. Místo silvestrovských oslav rovněž doznalo za posledních dvacet let velkých změn. Stejně jako Vánoce tráví stále více lidí přelom roku v zahraničí, ale vedle moře preferují hlavně pobyty na horách a v evropských městech.
Oblíbenou destinací jsou opět Kanárské ostrovy a Thajsko, respektive rakouské a italské Alpy. Francie a Švýcarsko jsou vzhledem k vyšším cenám populární výrazně méně. V kurzu jsou ale opět horské chalupy a apartmány v tuzemsku. Očekává se, jejich popularita bude vzrůstat i vzhledem k tomu, že stále více lidí se snaží šetřit.

A konečně – shopping

Na dárcích ale lidé šetřit nechtějí. Díky nízké ceně letenek se vyplatí cestovat po Evropě letecky a hitem posledních let jsou eurovíkendy zasvěcené nákupům, pro které se vžil termín víkendová nákupní turistika.
Hitem posledních pár let je Londýn, který v drtivé většině průzkumů vychází nejlépe takřka ve všech směrech. Nejvíce se cení zásobování jeho obchodů, množství výprodejů a dobrá dopravní dostupnost. Největší zájem je ale stále o Paříž, kde vedle nakupování většina účastníků stihne navštívit i nejznámější památky.

Více informací na www.travel.cz.