Historie dýchá z každého domu a průčelí. Nejedná se ale o žádnou zkostnatělou historii, protože zároveň jde o univerzitní město, takže historie se snoubí se smíchem studentů a věčným míjením cyklistů. Každá ulička skrývá něco, čím vás může zaujmout, překvapit.

Tím, že je to město studentů, ani ceny nešplhají do závratných výšek. Zato kaváren mezinárodních řetězců, lokálních kavárniček a restaurací nejrůznějších kuchyní je na každém rohu několik. Vyplatí se chvíli sledovat, kam se stahují mladí lidé s batůžky na zádech. Tam si můžete být jisti, že poměr cena a kvalita bude velmi příjemný i pro naše kapsy.

Od dubnové královské svatby Cambridge získala ještě jeden rozměr. Na každém rohu a při každé příležitosti narazíte na umně propletená písmena W a C, lépe raději podložená fotografií nových vévodů z Cambridge (marná snaha, pouhá písmenka W a C mohou vyvolávat jiné asociace než královský monogram…) A tak se s jejich tvářemi můžete setkat na typických suvenýrech, počínaje hrnečky, šálami, pohlednicemi, těžítky, propiskami až k tričkům a knížkám, mapující celý vztah vévody a vévodkyně.

Cambridge bych doporučila navštívit všem, kteří chtějí poznat anglické město s typickými „red bridges“ domky, v němž pulsuje život. Dále bych tam povinně poslala všechny rektory vysokých škol na školení, aby věděli, jak také může vypadat a fungovat univerzita a život kolem. A v neposlední řadě těm, kteří chtějí nasát onu anglickou atmosféru klidu, ale přitom oproštěnou od jižanské laxnosti. Absolutního respektu vůči jinakosti druhých, ale přitom ne lhostejnosti. V Cambridge, ale i v Anglii obecně se vám nikde nestane, že by si vás někdo měřil tolik z Čech tolik známým pohrdavým pohledem. Cítíte-li se dobře v pytli od brambor, klidně v něm jděte. Co na tom, že jste stokilová matrona, chcete-li si vzít obepnuté šaty a vyčesat si vlasy nahoru, klidně to udělejte a hrdě jděte ven. Nikdo vás nebude přeměřovat očima a odfrkávat si. Důležitý je přece váš dobrý pocit, a o nic nejde víc.

V Cambridge se dá velmi příjemně strávit nejeden den. Můžete obdivovat architektonické skvosty, cyklo parkoviště, pouliční umělce – zpěváky, živé sochy, zajít si na ginger bread  coffee (doporučuji už nesladit, pokud nemáte ve zvyku sladit alespoň pěti kostkami cukru) či případně oběd – ve stylu čínském, indickém, mexickém? Nic z toho není absolutně problém. A to z ní dělá ideální cíl přinejmenším na relaxační prodloužený víkend, ideálně během adventu – Angličané si totiž velmi zakládají na předvánoční výzdobě, a to dělá z Cambridge a nejen z ní ideální cíl adventního prodlouženého víkendu.

Autor: Veronika Matoušková