Koučování je dialog – profesionální kouč klade otázky, a vy sami hledáte v sobě odpovědi, které vám pomohou najít nové impulzy k odhalení vlastních dovedností, schopností – tedy svého potenciálu.

Ale co když nemáte čas jít touto tradiční cestou a přece vás zajímá, jak odhalit plnou šíři svých schopností? Řešení se jmenuje sebekoučování – a stává se stále populárnějším i mezi manažerkami.
„Zajímá především ženy, které stojí před důležitým rozhodnutím ve své kariéře, anebo ty, které hledají novou motivaci či smysl pro svoji práci,“ říká Alena Jarkovská, lektorka kurzů Rozvoje osobního potenciálu – sebekoučování, které v rámci projektu PROFI ŽENA 2 pořádá společnost Odyssey Network.

Odvaha čelit překážkám

A co účastnice zajímá nejvíce? Především to, jak koučování probíhá v praxi a jak jeho principy uplatnit ve vlastním rozvoji. „Ženy díky sebekoučování získávají jasnou představu, čeho chtějí dosáhnout, kdy a jak,“ říká lektorka Alena Jarkovská. „Nejdůležitější je mít velkou chuť cíle dosáhnout a odvahu čelit překážkám, ať už je tvoří záplava všedních povinností, tlak okolí nebo strach z neúspěchu (či úspěchu).“

Koučování jako součást podnikání

Pro rozvoj osobního potenciálu existuje řada nástrojů, jako je mentoring, trénink, e-learning a v neposlední řadě právě koučování. Koučování je považováno za významnou a relevantní součást podnikání. Směřuje k definování cíle, na nějž se chceme zaměřit, a hledání vlastní – rychlé a účinné – cesty k jeho dosažení.

Pro ty, kteří uvažují o profesi kouče, je určen koučovací výcvik. Jeho absolventi získají základní kompetence pro tuto profesi. „Koučování chápeme jako jednu z možných cest, jak osobní potenciál maximálně rozvinout, dát mu směr, smysl a přeměnit ho v konkrétní činy a výsledky ku prospěchu koučovaného a jeho okolí,“ říká garant výcviku, Martin Ruman ze společnosti Odyssey Network.

Jaký je váš cíl? Víte jak efektivně využít své schopnosti a dovednosti pro jeho dosažení? Koučování (a sebekoučování) je jedna z cest, která vás v jeho naplňování může významně podpořit.

Více o tématu: www.profizena2.cz