peněžních prostředků mezi plátcem a příjemcem prostřednictvím peněžního ústavu (banky).

Jako bezhotovostní peníze jsou také vnímány, kromě vkladů na bankovních účtech, některé druhy cenných papírů (směnky, šeky).

Bezhotovostní a hotovostní platební styk patří mezi základní platební transakce (platební služby) obchodních bank; tuto agendu metodicky zastřešuje a dohlíží na ni Česká národní banka.

Platební transakce (platební služby) upravuje zákon o platebním styku (č. 284/2009 Sb.), účinný od 1. 11. 2009. Tento zákon nahradil předchozí právní úpravu a implementuje příslušnou směrnici Evropské unie. Dohled nad poskytováním platebních služeb a vydáváním elektronických peněz vykonává Česká národní banka.

K používání bezhotovostního platebního styku je nutné mít uzavřený účet u bankovního ústavu (obchodní banky) tzv. „běžný účet.

Banky mají zákonnou povinnost realizovat platební příkaz nejpozději do konce následujícího pracovního dne, ať už se jedná o tuzemské či zahraniční platby. Platební příkaz je nutné podat v pracovní době nebo v případě elektronického bankovnictví do 18 hodin.

Pokud je účet plátce i příjemce u jednoho poskytovatele platebních služeb, musí být peníze připsány ještě týž den. V případě papírového příkazu podaného v bance například přes sběrný box může banka tuto lhůtu prodloužit o jeden den.

Je nutné vědět, že den splatnosti je dnem připsání požadované částky ve prospěch účtu příjemce.

Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti – Vydalo nakladatelství COFET, a. s. v Praze roku 2011 díky laskavému přispění Československé obchodní banky, a. s. za spolupráce NNO FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s.

Slabikář můžete objednat ZDE.