Jde však také o velice dekorativní rostlinu, která se neztratí v žádném interiéru.

Z černého kontinentu do vašeho obýváku!

Mezi nejznámější aloe patří aloe vera, hojně využívaná například v kosmetice. Budete-li si však pořizovat domů aloe jako okrasnou rostlinu, můžete sáhnout i po jiném druhu. Vhodnou je například aloe barbadensis. Rostlina patří mezi sukulenty z čeledi liliovitých. Nejcennější jsou na ní její dužnaté listy. Právě ty, a výtažky z nich získávané, se tak hojně využívají (dokáží například hojit drobné rány a spáleniny). Již patnáct set let před Kristem znali egyptští lékaři její schopnosti. Kolébkou aloe byla černá Afrika – jižní oblast okolo mysu Dobré naděje. Dnes roste divoce v Africe či na Madagaskaru. Pro komerční využití se její pěstování rozšířilo i do oblasti Středomoří, Karibiku, Japonska nebo USA.

Aloe poznáte podle masitých listů s trnitými okraji. Jde o poměrně vysokou rostlinu, v Africe může dosáhnout i několika metrů. Nebojte se, vám bude muset stačit o něco menší kousek. I ten však dokáže udělat pěkný kus parády. Může dosáhnout 0,2 – 0,5 metru. Svými dužnatými, většinou nazelenalými či skrvnitými, listy tvoří trs přízemní růžice. Nádherně barevný květ vyrůstá v hroznech na dlouhém stonku. Když aloe kvete (většinou to bývá v červnu až červenci), vypadá opravdu nádherně.

Aloe vás nezklame, je to skutečně nenáročná rostlinka. Miluje vydatnou zálivku a přímé sluneční světlo. Dokáže však dobře snášet i sucho. Pro pěstování na zahradě je lepší zvolit druh dosahující velikosti a tvaru keříku či stromku (například aloe arborescens). Dokáže dobře snášet suchý vzduch, v zimě by však neměla být vystavena teplotě nižší než 10 °C. Můžeme ji přesunout zvenku do chladnější místnosti, pak ale omezíme zálivku. Klidně ji můžeme ale celoročně pěstovat ve vytápěné místnosti, v takovém případě však i v zimním období ponecháme zálivku větší. Větší rostliny stačí přesadit v období jara jednou za pět let. Množit ji můžeme vegetativním způsobem z vrcholových či stonkových řízků.

 

Světlo a sucho – to jsou dvě základní podmínky, na které byste při pěstování aloe neměli zapomínat. A kam ji můžeme umístit? V podstatě, kam je libo! Do zahrádek, na balkóny a terasy, do obýváků. Při dodržení základních podmínek pro pěstování vám vydrží dlouho a bude vám dělat doma parádu. A zajímavý tip na závěr: Zkuste sesadit dohromady aloe a další sukulentní rostliny. Můžete získat opravdu zajímavou kompozici.