že česká i světová média našla v posledních dnech jednotné téma. Mráz. Stejně jako v prosinci loňského roku plnily články o životě a smrti našeho velkého státníka titulní stránky většiny listů a shodnému tématu patřila převážná část televizních zpravodajských relací, o dva měsíce později panuje zima nejen za oknem, ale také v novinách, televizích a na internetu.

I když se to v moderní společnosti, která zná díky technice recept na lecjakou patálii, zdá téměř nemožné, kruté mrazy, svírající celou Evropu, si vybírají daň nejen v podobě dopravních komplikací, ale také na životech.

Z celého kontinentu je za posledních deset dnů hlášeno přes 300 mrtvých a počet obětí stoupá. Podle světových agentur se ve většině případů jedná o bezdomovce, kteří se dostatečně nechránili před mrazem, ale do výčtu obětí se řadí také udušení oxidem uhelnatým, který vzniká při topení. V Česku za poslední týden, kdy panovaly nejsilnější mrazy, mělo pravděpodobně počasí na svědomí zhruba sedmnáct úmrtí.

Největšímu chladu v Evropě musejí čelit obyvatelé ve Finsku, kde při sněhových bouřích dosahují teploty až minus 40 stupňů. Podobně nízké teploty jsou měřeny také na Ukrajině. Tam se teplota v posledních dnech pohybuje stabilně kolem minus 33 stupňů. V porovnání s těmito mrazy si našinec skoro až může libovat nad krásným teplem, které u nás panuje. Nicméně ani naše denní průměrné dvacetistupňové mrazy jistě nejsou důvodem k nadšení.

V historickém náhledu se letos jedná o rekordní zimu, která pokořila už téměř stovku teplotních rekordů a meteorologové v následujících dnech očekávají další. Zřejmě by tento rok mohl padnout i absolutní teplotní rekord naměřený 11. února 1929, kdy bylo v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřeno minus 42,2 stupně. Pokud tedy chcete vidět skutečnou zimu, nemusíte otevírat okno ani lednici. Stačí chvíli počkat, pustit si televizi a uvidíte ji i tam.

Autor: Petr Kozlíček