A jaké jsou výsledky? Na celé čáře zvítězila sociální demokracie. Z 27 senátních křesel jich totiž získala celkem 13. Jak si vedly další strany?

Komunisté mají 1 mandát, KDU-ČSL 2 mandáty, ODS 4 mandáty a TOP 09/Starostové 2 mandáty. Zbytek senátních křesel připadlo neparlamentním stranám a nezávislým kandidátům.

Během letošních voleb lidé vybírali celkem 27 senátorů, tedy celou jednu třetinu horní komory parlamentu. Volební účast však byla velmi zoufalá, lidé ukázali, že je volby do Senátu prostě nezajímají.

V prvním i ve druhém kole přišlo ve všech krajích České republiky volit pouze kolem 20 procent občanů.

Pro představu, například v rámci druhého kola voleb do Senátu zvítězil kandidát Pirátské strany, Libor Michálek, v tomto obvodu volilo pouze necelý 20 procent lidí.

Ještě křiklavější situace byla ve volebním obvodu Brno-město, kde v rámci druhého kola získala nejvíce platných hlasů Eliška Wagnerová zastupující Stranu zelených. V obvodu Brno-město přitom volilo necelých 15 procent občanů.

Ruku v ruce s volbami do Senátu probíhaly i volby do krajských zastupitelstev. Také zde výrazně zabodovala levice. Kromě sociálních demokratů mohou slavit i komunisté, podle politologů pro ně právě nastává nejdůležitější období jejich polistopadového fungování. A jak jste na tom vy? Můžete za ně dát ruku do ohně?