Radim Smetana má následovníky

Olomoucký řidič Radim Smetana, který se dostal do povědomí veřejnosti tím, že v roce 2010 dokresloval na předvolební billboardy politikům tykadla, má své následovníky. O tomto víkendu nás totiž čekají volby do krajských zastupitelstev a Senátu, a tak se „čmárání“ po předvolebních plakátech stalo opět aktuální záležitostí.

Tykadla jsou bezesporu velkým hitem letošní volební sezony. Tykadélkům tak například neunikl kandidát ODS na jihomoravského hejtmana Jiří Crha. Neznámý následovník Radima Smetany jej takto „ozdobil“ na billboardu nedaleko Hrušek na Břeclavsku. Tykadélky se mohla pochlubit také Markéta Záleská, která kandiduje na hejtmanku Olomouckého kraje, nebo také kandidát na prezidenta Jiří Dientsbier.

Někteří politici ovšem vzali kauzu „tykadlo“ s nadhledem, a zařadili ji dokonce do své předvolební kampaně. S tykadly na hlavě a se sloganem „Tykadly se dobře bavím, roli senátora beru vážně“ se tak třeba mohou pyšnit předvolební billboardy starosty Valašského Meziříčí a kandidáta do Senátu Jiřího Částečky (ODS).

Jak to všechno začalo? Řidič Roman Smetana si před volbami v květnu roku 2010 vystřelil z politiků. Pomaloval totiž třicet jedna plakátů ODS a KDU-ČSL umístěných na autobusech olomouckého dopravního podniku. Politikům například domalovával rohy nebo tykadla. Okresní soud v Olomouci jej za tuto „činnost“ odsoudil k pokutě 15 667 korun a k trestu sto hodin veřejně prospěšných prací. Smetana stanovenou částku zaplatil, ale veřejně prospěšné práce odmítl. Proto soud jeho trest změnil na sto dnů ve vězení.

Roman Smetana si ve vězení odseděl „pouze“ 23 dnů, jeho trest byl totiž přerušen na základě stížnosti tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Nejvyšší soud v Brně však tuto stížnost zamítl jako nedůvodnou, proto se má Smetana nyní opět vrátit za mříže a odsedět si zbytek trestu, tedy 67 dnů. Nicméně, tento bývalý řidič autobusu se nechal slyšet, že bude výzvu k nástupu do vězení opět ignorovat a že jej tam bude nejspíš jako dříve muset převést policie.