Blíží se konec roku a nikdo neví, s jakou sazbou DPH bude muset každý od příštího roku počítat. To samé platí i v otázce zvyšování daní.

Pracovní skupina ODS včetně rebelů se opět nedohodla. Přitom samotní rebelové ještě před zahájením jednání slibovali snahu dohodnout se. Řada pozměňovacích návrhů nedošla ani k závěrečnému schvalování. Další přesunutí jednání sebou však přináší mnohem vyšší riziko. Nemusí do té doby vydržet vláda.

Proč se tolik táhne rozhodování? Stále žhavým ohniskem neshody je zvýšení DPH a vyšší zdanění nejbohatších. O co vlastně bojují rebelové? Nejprve měli 4 požadavky, ze kterých nakonec ustoupili na dva. Trvají na nezvyšování DPH o 1 % na 15 a 21 %. Dále nesouhlasí s dodatečným zdaňováním lidí s vyššími příjmy.

Co se rebelům nezdá u milionářské daně? Trnem v oku je, že by trvala jeden rok. Celkově zdůraznili, že neustálé změny v daňovém systému s sebou přináší chaos. Jako určitý druh protestu nad názorovými rozdíly přinesl jeden z rebelů-poslanec Radim Fiala, který 31.10. 2012 opustil ODS.

Nejhorší na celé situaci přitom je nedostatek času pro schválení a možné uplatňování změn od ledna příštího roku. Sněmovna musí daňový balíček schválit nejpozději 7.11.2012. Pomůže nakonec toto kritické datum rozhoupat poslance k nějakému opravdu konečnému rozhodnutí?

Ves.