Člověk nemusí být věřícím, aby ho v poslední době mediálně ze všech stran neseznamovali s otázkou církevních restitucí. Je schválení zákona v dnešním ekonomicky nestabilním státě tak zásadní, že je třeba ho řešit právě nyní? Nebo se jedná skutečně o předvolební tah politické strany, jak je velmi často poukazováno?

Ať tak či onak, jeho schválení by mělo mnohdy již devastující dopad na peněženky většiny z nás. Vždyť se jedná o několika miliardové odškodnění v podobě návratu nemovitostí církvím a třicetiletého finančního, nemalého, závazku.

Na začátku byly billboardy s předvolební kampaní ČSSD. Ty rozvířily u církve ostrou kritiku přirovnávající ji k propagaci nacismu nebo komunismu. Existuje ještě demokratická svoboda projevu? Jaká je její hranice, která je snesitelná?

A církev nelení a zveřejní interaktivní mapu s požadovaným majetkem od státu. Dokonce je propracovaná natolik, že kdokoliv, kdo mapu použije, si může dohledat výměru pozemků v konkrétních katastrálních územích, kterou si nárokují. Tedy pokud zrovna není server přetížený.

Poslanecká sněmovna po dlouhých tahanicích nakonec přeci jen odsouhlasila přijetí zákona. Církve však stále nemají vyhráno. Ještě je potřeba přijetí zákona Senátem…

Ves.