Bude používání sKaret povinné, nebo dobrovolné? O to se v poslední době vedou dalekosáhlé spory. V pondělí 19. listopadu se nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová ještě nechala slyšet, že sociální kartu musejí mít všichni příjemci dávek povinně a tomu, kdo ji po novém roce nepřevezme, bude rázem pozastavena výplata sociálních dávek.

O den později, v úterý 21. listopadu, však její tvrzení dementoval premiér Petr Nečas. Ten bezprostředně po jednání s Českou spořitelnou uvedl, že používání sKaret bude zcela dobrovolné. sKartu by prý měli povinně používat pouze příjemci dávek v hmotné nouzi, u nichž hrozí, že tyto dávky zneužijí.

Zda se opravdu v rámci této problematiky jednalo o poslední slovo, ukážou až následující týdny, ne-li měsíce a roky. Nečas každopádně upozorňuje, že se bude na tomto novém, dobrovolném modelu vyplácení sociálních dávek ještě dále pracovat.

Kdo jsou potenciální uživatelé sKaret? Ti, co pobírají dávky v hmotné nouzi, podporu pro zdravotně postižené nebo nepojistné sociální dávky, jako je třeba rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, dávky pěstounské péče nebo příspěvek na bydlení.

Předávání sKaret mají od letošního června na starost úřady práce. Ty k současné době předaly zhruba 132 tisíc karet. Jsou ovšem ve skluzu – podle plánu jich měly do konce tohoto roku předat již na 600 tisíc.

Alena Klimková

Zdroj: aktualne.centrum.cz, tyden.cz