Nejprve zapojili rodinné příslušníky, aby vytvořili živý betlém. Později vznikla nová tradice a letos již po dvanácté na nádvoří kostela vytvořili pohodovou ukázku živého betlému.

Tentokrát se do akce zapojilo kolem 70 postav a nechyběla ani svatá rodina. Dokonce se přidali i hudebníci a zpěváci, kteří dotvořili hudební náladu. Malou raritou je, že místní již pojali zapojení se do účinkování v betlému jako svoji poctu a neřeší, jestli zrovna prší nebo sněží. Zkrátka stráví odpoledne v duchu vánoční tradice, aby potěšili ostatní.

Další vánoční tradicí jsou štědrovečerní kapři. Patří na vánoční stůl společně s bramborovým salátem. I když mnoho rodin experimentuje s jinými rybami nebo upřednostňuje maso, přesto je stále kapr synonymem Vánoc.

Ne jenomže si na kaprech pochutnává kdejaká česká rodina, dokonce si bez nich nedokážou představit Vánoce ani naši východní sousedi. Ani dvacetileté rozdělení republiky nebrání Slovákům, aby si nakoupili kapra z Třeboňska nebo Hodonínska. Vždyť 90 % jejich vánočního trhu tvoří kapři z Česka.

Půlnoční mše jsou také nezbytnou součástí připomenutí podstaty vánočních svátků. V předvečer Narození Páně (Boží hod vánoční) navštěvují věřící, ale i nevěřící duchovní stánky. Pamatováno je i na cizince, pro něž jsou mše konané v cizím jazyce.

Každý má Vánoce zkrátka spojené s konkrétními tradicemi, které si zachovává v rámci rodiny a předává z generace na generaci. Co nás snad všechny spojuje, je možnost být s někým blízkým, s někým, koho máme rádi. A proto by nikdo neměl být sám, a to nejen o Vánocích.

Ves.