žena mu k tomu všemu přisluhuje. Za poslední desítky let se nejen postavení žen, ale zejména jejich náhled na život a jeho naplnění poněkud změnily. Už nestačí být dobrou kuchařkou, hospodyňkou, manželkou, milenkou a mámou dětí.

K tomuto pojetí života se přidaly i jiné role – zaměstnankyně, šéfová, podnikatelka, majitelka firmy. A hlavně: ženy si dovolí popustit své sny právě i do sféry podnikání a byznysu. A je to dobře, protože v čistě mužském podnikání by toho chybělo strašně moc.

Začíná to snem

Každé podnikání začíná vizí. Bez ní to totiž nemá smysl. Pokud nemáte vizi, brzy se na cestě za svým byznysem ztratíte. Svět podnikání je složitý a cesta k uspokojivému cíli velmi spletitá a trnitá. Vize je to, co vás onou cestou vede a pomáhá pokračovat i tehdy, když zrovna nejdete zcela přímo k tomu, co vás k podnikání přitáhlo.

Sen podrobte testu vaší intuice

Ženská intuice je nezměrná síla, která díky nastřádaným životním zkušenostem (a ženy je vnímají mnohem intenzivněji a celistvěji než muži) dokáže předem odhalit mnohé o snech, plánech a vizích. Také o tom, co má šanci na úspěch u ostatních. Anebo co bude absolutní propadák.

Proto se přestaňte soustředit na racionální úvahy a na chvilku nechte své myšlenky jen tak volně plynout. Intuice se brzy přihlásí ke slovu a zejména z pocitu, který budete mít při přemýšlení o vysněném byznysu, poznáte, jestli má smysl se do něj pouštět.

Pokud intuice souhlasí, zajistěte si čas na budoucí podnikání!

Jestli jste ještě svobodná a bezdětná, půjde to samo. Nejste pro nikoho doma ani kuchařkou, ani hospodyní, ani pračkou a žehličkou. Proto máte k dispozici tu nejvzácnější surovinu, a tou je čas věnovat se vlastnímu snu ve svém vlastním podnikání.

Pokud ale vedete domácnost s manželem či partnerem a dětmi, bude začátek o něco složitější. Nejdříve se totiž budete muset se svým snem svěřit a požádat jak partnera, tak děti (jestliže už jsou větší), aby vám v tom pomohli zejména tím, že místo vás budou dělat některé domácí práce a vezmou na sebe starosti všedního dne (pokud to teda už nemáte takto nastavené od prvopočátku).

Když nebudou partner a děti souhlasit…

… tak se nenechejte odradit hned na poprvé. Nejdříve trošinku couvněte, ale k tématu se často vracejte a snažte se vylíčit všem jednak své důvody, proč se do toho chcete pustit a jednak vaše očekávání.

Rozvíjejte zejména s partnerem nebo s dospělejšími dětmi debatu o vašem vysněném podnikání: co z toho bude celá rodina mít a proč chcete dosáhnout nějakého cíle v té oblasti, kterou jste si vybraly. Třeba chcete poskytovat službu, která je sice celkem běžná, ale vy ji chcete dělat jinak a jste přesvědčená o tom, že svoje zákazníky získáte.

Nechte manžela a své větší děti, aby se třeba poptali v okolí, jestli by o to, co chcete dělat, byl zájem. Ať si oni sami udělají marketingový průzkum. Až zjistí, že byste opravdu mohla dost uspět, nebo pochopí, jak moc po tom toužíte, jistě svůj názor změní. A přestože budou muset začít vysávat nebo občas vymydlit koupelnu či nakrmit pračku, jistě to pro vás nakonec rádi udělají.

Ale pokud zjistíte, že jediné, co brání v tom, abyste měla více času, je lenost vaší rodiny, tak si prostě dupněte. Pokud jste doma vy tím, kdo vždycky uvaří, vysaje, vytře, vypere a vyžehlí, tahá domů nákupy, tak s tím skončete. Rozdělte úkoly a ať se ostatní taky snaží přispět k chodu domácnosti. Ony jim z toho ruce neupadnou!

Někdy odradí peníze, tedy vstupní investice

Přesvědčit své okolí možná bude ten nejhorší úkol, který vás v celém podnikání čeká. A možná také ne. Některé podnikatelské aktivity vyžadují vstupní investice. Pokud na ně máte našetřeno, tím lépe pro vás. Ale pokud ne, bude získání úvěru v bance možná trošičku problém. A to i tehdy, když půjde například jen o deset tisíc.

Banky rozjezdům podnikání totiž moc nefandí, většinou chtějí vidět daňové přiznání za alespoň jeden rok činnosti. Tohle vás ale od realizace vašeho byznysu nemusí vůbec odradit. Snadno dostupné peníze lze najít v nebankovním sektoru, který je v dnešní době již bezpečný.

Stejně jako banky jej reguluje Česká národní banka, tzv. nebankovky u ní musejí být registrované a navíc mají jen zákonem omezené možnosti a postupy při své činnosti. Musejí při úvěrování fungovat víceméně na stejných principech jako banky.

Vyznat se v nebankovním sektoru? Pomůže srovnávač!

Nabídka nebankovních půjček je široká. Abyste si o nich udělali základní představu, je lepší nejdříve navštívit některý z online srovnávačů, který jednak nabízí ověřené půjčky od ověřených subjektů (včetně bank), jednak je vytřídí podle vámi zadaných parametrů. Pro základní představu je srovnání půjček zde.

Vzhledem k tomu, že jste teprve začínající podnikatelka se svou vizí, bude pro vás nejlepší zajímat se o nebankovní půjčky bez doložení příjmů. Ty nejsou založeny na předchozích příjmech budoucí podnikatelky, a proto se s nimi tak snadno začíná.

Klapla vize, intuice, rodina i peníze? Ještě to chce reklamu!

Reklama je velmi důležitým aspektem podnikání, a to je ve výrobě, tak ve službách. Než se do podnikání pustíte, musíte mát rozmyšleno, kdo by měli být vaši zákazníci. A podle toho také nastavit informační kanály, kterými se k nim dostanou zprávy o vás. Výbornou reklamou sice je osobní doporučení spokojených zákazníků, ale nemusí to vždy stačit.