Doby, kdy si studenti posledních ročníků vysoké školy nebo čerství absolventi bez větší praxe mohli vybírat z mnoha nabídek, je pryč. V současné chvíli jsou to právě mimo jiné oni, kdo mohou mít problém najít uplatnění. Netýká se to samozřejmě všech, nicméně každý z nich musí vyvinout větší snahu relevantní zaměstnání skutečně najít.

Problém s hledáním zaměstnání se dotknul především těch absolventů, jež své studium ukončili na začátku roku nebo v červnu. Mnohem více než vysokoškoláci jsou v současné době ohroženi absolventi škol středních, zvláště pak gymnázií, kde zaměření na konkrétní oblast je v podstatě nulové.

Firmy totiž z důvodů úsporných opatření nechtějí investovat do zaškolování nezkušených pracovníků a dávají přednost těm, kteří již nějakou praxi mají a jsou schopni zapojit se do pracovního procesu ihned.

Podpora? Pro některé nulová

Jestliže jste absolvent, který za poslední tři roky studia nemá prokazatelně odpracovaných alespoň dvanáct měsíců, nemáte navíc nárok na podporu. Někteří využívají možnosti dalšího studia nebo jeho prodloužení, popřípadě odjezdu do zahraničí.

Zahraniční stáže totiž představují nejen možnost, jak překlenout období bez pracovního uplatnění u nás, ale také vás posunou na vyšší příčku – získáte zkušenost a naučíte se lépe cizí jazyk. Některé firmy totiž přímo preferují lidi se zahraniční zkušeností.

Platy

Ačkoli absolventi vysokých škol nepatří mezi nejproblémovější skupinu při hledání zaměstnání, musí počítat s tím, že jejich nástupní platy nebudou tak vysoké jako jejich starších spolužáků, kteří nastupovali například před rokem nebo dvěma. Pryč jsou doby, kdy by se firmy o absolventy přetahovali a motivovali je právě mimo jiné i vysokým výdělkem. „Jestliže si loni mohl absolvent vybrat ze třech konkrétních a velmi dobrých pracovních nabídek, dnes je to zaměstnavatel, kdo se může rozhodovat mezi třemi velmi dobrými uchazeči,“ říká s drobnou nadsázkou personalistka IT společnosti Dana Šímová. Současné platy absolventů se pohybují na úrovni, na které byly v roce 2007.

Ačkoli je v současné době situace při absolventy růžovější, než byla před necelým rokem, jen velmi těžko se budou dostávat na úroveň před třemi lety.

Petra Hořejší, Senior konzultant, Hays Czech Republic, divize Manufacturing & Engineering