Tak si uvaříte kávu, zapnete počítač a můžete se dát do práce.

O hodinu později…

Kafe vypité, odvedená práce žádná a vy se přistihnete, jak jste si prošla všechny své oblíbené i neoblíbené weby, prolistovala facebook, instagram, objednala dárek pro partnera k Vánocům. Unavená už jste, ale práce nikde a už se vám do ní vůbec nechce.

Poznáváte se? Nejvyšší čas na změnu. Podívejte se na 5 tipů, jak začít být efektivnější a přestat s prokrastinací.

Začněte už doma

Ráno zvládněte, vše co by vás mohlo odvádět od práce. (To je důležité zejména, když pracujete z domova.) Takže ustelte, ukliďte nádobí po snídani, zkrátka proveďte drobné domácí práce, tak aby vás to neunavilo, ale rozehřálo. Navíc získáte dobrý pocit, že se vracíte do čistého. (V případě home office, že si můžete sníst oběd bez nutnosti nejdříve uklidit kuchyň.)

U ranní kávy si naplánujte svůj den. A klidně začněte zábavou. Máte schůzku s kamarádkou? Chcete jít po práci na nákup? Zapište si časový rámec, od kdy do kdy se této činnosti chcete věnovat. Získáte tak jasnou přestavu, do kdy máte čas na práci a do kdy musíte povinné úkoly zvládnout.

Dodržujte pauzy

Vzpomeňte si na školní léta. Také jste neměli vyučování v kuse, ale mezi jednotlivými hodinami byly přestávky. Dopřejte si je i dnes a v podobném režimu. Každých 45 – 60 minut doplňte 10-15minutovou pauzou. Projděte se po místnosti, vyvětrejte, odskočte si, uvařte si čaj, mrkněte na Facebook. Ale po uplynutí tohoto času, všechny nepracovní okna zavřete a pokračujte v práci.

Dělejte malé krůčky

Když si toho pro začátek nadělíte moc, demotivuje vás to. Postupujte postupně. Nemusíte hned odpovídat na všech padesát e-mailů. Pro začátek odbavte tři. O  pár hodin později, odpovězte na další… Máte-li na starost větší projekt, rozdělte si jej na dílčí části a ty postupně zpracovávejte. Menší kroky ve vás nebudou vyvolávat velký odpor.

Pravidlo tří minut

Osvojte si pravidlo tří minut. Je to jednoduché. Cokoli lze zvládnout za tři minuty neodkládejte, ale udělejte hned. Odklad v takovém případě totiž nemá žádný smysl.

Naučte se pracovat s pomocníky

„Když já si nemůžu pomoct,“ říkáte si, když za den už podesáté klikáte na web zpravodajství? Seznamte se s chytrými aplikacemi, které vám zamezí vstup na weby, které vám zbytečně užírají čas. Šikovné jsou i ty aplikace, které vám budou pomáhat sledovat čas, umožní třídit úkoly podle termínů či priorit… Nebojte se zkoušet různé aplikace a gadgety. Investovaný čas se vám bohatě vrátí, až najdete ty, které vám zefektivňují vaši práci.