Tento přístup by pak měl provázet celé vaše podnikání, pokud chcete být dlouhodobě úspěšná. Proto jsme se rozhodli přinést vám několik tipů, jak si začátek podnikání (a nejen ten) co nejvíc usnadnit, a ve kterých oblastech můžete ušetřit nějakou tu korunu.

1. Zvažte možnosti místa, kde budete pracovat

Truhlář se bez vlastní dílny pravděpodobně neobejde, stejně jako kosmetička bez vlastní provozovny. Pokud ale poskytujete kancelářské služby, na začátku se rozhodně obejdete bez vlastní kanceláře. Nejdříve můžete svou firmu řídit z domova a do pronájmu kanceláře investovat až později. Poohlédnout se také můžete po tzv. coworkingových centrech, kde budete pracovat s více lidmi. Můžete tak nejen ušetřit za nájem, ale také potkat nové inspirativní lidi či potenciální obchodní partnery.

Pokud se rozhodnete pronajmout si kancelář, případně si zařídit kancelář doma, čekají vás náklady na její vybavení. I zde samozřejmě můžete ušetřit. Tak například kancelářský nábytek často končí v různých výprodejích. Počítače, příslušenství a další elektronika je ve slevách na desítkách českých e-shopů snad pořád.

Bez čeho se pravděpodobně neobejdete, bude tiskárna. Právě tisk je oblast, kde často uniká hodně peněz, a kde jde zároveň velmi snadno ušetřit. Pokud si kupujete novou tiskárnu, vybírejte velmi pečlivě. Nejúsporněji tisknou laserové tiskárny, ovšem pokud potřebujete tisknout barevně, zvolte raději tiskárnu inkoustovou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, zjistěte si cenu, za kterou se prodávají náplně do tiskárny. Jejich cena vás totiž může mnohdy nepříjemně překvapit. Značnou sumu můžete ušetřit nákupem kompatibilních tonerů či cartridgí, které jsou oproti těm originálním levnější, avšak srovnatelně kvalitní.

2. Zapojte rodinné příslušníky nebo přátele

Pokud podnikání nezvládáte sami a neobejdete se bez pomoci, zvažte, zda je nutné najímat si zaměstnance na plný úvazek. Za takového pracovníka totiž musíte odvádět státu zdravotní a sociální pojištění. Pokud angažujete pouze brigádníky na dohodu o provedení práce, odvádíte za ně pouze 15% srážkovou daň z příjmu. Poptejte se proto mezi vašimi známými a rodinnými příslušníky, zda by s vámi nechtěli začít pracovat. Je vysoce pravděpodobně, že vás rádi podpoří a budou ochotnější pracovat ve stísněnějších podmínkách, které s sebou začátek podnikání přináší.

3. Využívejte internet na maximum

V dnešní době internet poskytuje téměř neomezené možnosti. Využívejte jej tedy aktivně i v podnikání! Přes internet můžete zdarma telefonovat, pořádat videokonference nebo posílat faktury.

Nepodceňujte ani svou prezentaci prostřednictvím vlastních webových stránek. Z počátku můžete využít některý z on-line systémů, který umožňuje vytvoření webových stránek zdarma. Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na propagaci a on-line reklamu, která nabízí dříve netušené možnosti. Svou firmu můžete propagovat například pomocí sociálních sítí. Opět na začátku požádejte své přátele, aby vaši firmu sdíleli se svými známými. Pravděpodobně se vám tak podaří oslovit poměrně široký okruh lidí. Nezapomeňte, že nejlepší reklamu dělá spokojený zákazník, proto nepodceňujte zpětnou vazbu svých klientů a dejte o ní vědět i dalším potenciálním klientům.